Centralne uzdatnianie wody


W filtracji najczęściej stosowane są kolumny wolnostojące. Są to urządzenia, montowane przy wejściu kanalizacji do domu, uzdatniające kompleksowo wodę we wszystkich rurach. Kolumny filtrujące wyposażone są w specjalną głowicę sterującą i zbiornik z chlorkiem sodu. Głowica sterująca, która działa najczęściej czasowo, o danych porach przepłukuje złoże solanką.
Uzdatnianie wody filtrami takimi jak zmiękczacze, odżelaziacze czy odmanganiacze potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania konkretnego złoża. Szczegółowy wykaz tych urządzeń wraz z opisem parametrów znajdziecie na http://www.klarsan.pl.
  • Żywica kationitowa to kwaśny jonit, regenerowany NaCl, którego żywotność wynosi 15 lat. Niewątpliwym plusem tego złoża jest jego niska cena. Znajduje zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i w gospodarstwach domowych.
  • Crystal-Right oprócz tego, że usuwa twardość, wychwytuje także związki żelaza, manganu. Regeneruje się tak samo NaCl. Dostępne są dwa rodzaje Cystala - Cr 100 usuwające amoniak i Cr 200 o wyższej efektywności. Żywotność tego złoża to 10lat.
  • Polifosforan stosuje się zazwyczaj w filtrach mechanicznych. Działa on w ten sposób, że łączy się ze związkami wapnia i magnezu. Dobrze redukuje twardość wody, ale zmienia jej właściwości chemiczne.
  • Klarsanit to mieszanka piasku kwarcowego i złoża dolomitowego. Posiada właściwości utleniające żelazo. Regeneracja odbywa się napowietrzoną wodą.
  • Defeman wymaga instalacji zbiornika hydroforowego za napowietrzeniem. W nim odbywa się początkowy proces utleniania żelaza. Oprócz żelaza eliminuje mangan. Żywotność to 5 lat.
  • Greensand usuwa kompleksowo mangan, żelazo i siarkowodór. Regeneracja odbywa się nadmanganianem potasu bez obligatoryjnego napowietrzania. Związki trudno rozpuszczalne zostają w złożu.
  • Węgiel aktywny usuwa chlor, związki rakotwórcze, metale ciężkie, pestycydy i inne szkodliwe substancje. Poprawia smak i zapach wody. Okresowo należy przepłukać wstecznie. Właściwości zachowuje do 3 lat.

Komentarze

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Akurat ja nie uzdatniam wody, gdyż ta czerpana z mojej studni głębinowej jest bardzo dobrej jakości. Dodatkowo jeszcze postawiłam zbiornik hydroforowy https://www.dostudni.pl/zbiorniki-2000l,c71.html abym miała pewność, że mi pitnej wody nie zabraknie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  4. To prawda samo posiadanie uzdatniaczy wody jest dobrym rozwiązaniem i u mnie również już takie urządzenie się znajduje. Bardzo fajnie, że dla hydraulika https://hydraulik-poznan.pl/ nie było żadnych problemów z jego podłączeniem.

    OdpowiedzUsuń
  5. Jest to na pewno bardzo ważna sprawa i myślę, że takie prace zdecydowanie najlepiej jest zlecić hydraulikowi. W każdym razie ja najczęściej korzystam z usług hydraulika http://hydraulik.wroclaw.pl/ i wiem, ze to jest coś ważnego.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Badanie wody spożywcze

Jak wymienić złoże w filtrze?

Rzeszowska woda